Sprzedajesz motocykl? Uważaj na złodzieja!

Niedawno mogliście zobaczyć w programie „Złodzieje” na TVN Turbo w jaki sposób można stracić motocykl przy sprzedaży umożliwiając kupującemu jazdę próbną. Niestety takie przypadki się zdarzały, że podczas próby sprzedaży, kupujący odjechał motocyklem, a sprzedający został bez pieniędzy i motocykla.
Dla przypomnienia, jeśli ktoś nie widział: https://youtu.be/AybP8D6-Vn0

Jeśli sprzedajesz motocykl to pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:
– zdjęcia do ogłoszenia nie powinny być wykonywane na Twojej posesji
– unikaj również zdjęć na tle garażu/garażów gdzie przechowujesz motocykl
– jeśli kupujący jest zainteresowany Twoim ogłoszeniem, to przyjedzie w miejsce wskazane przez Ciebie, nie musisz do niego jechać.
– poproś kogoś z rodziny lub znajomych aby towarzyszył Tobie podczas oględzin motocykla przez kupującego.
– zwróć uwagę na zachowanie osoby towarzyszącej która przyjechała z kupującym. Dlaczego? Jeśli odwiedzili Cię złodzieje, jedna osobą będzie oglądała motocykl i odwracała Twoją uwagę, a druga osoba może mieć za zadanie rozpoznanie terenu, miejsce przechowywania motocykla oraz różnego rodzaju zabezpieczeń takich jak kłódka do bramy garażowej, wjazd na posesje, monitoring itp.

Jeśli kupujący wyrazi chęć zakupu, ale wcześniej będzie chciał się przejechać motocyklem, możesz mu to umożliwić w bezpieczny sposób. W takim przypadku najpewniej jest spisać wstępną umowę kupna-sprzedaży oraz przyjąć pełną zapłatę za motocykl. Jeśli kupujący się zgodzi, zostawia Tobie pieniądze, a po jeździe próbnej jeśli się zdecyduje na zakup, wystarczy tą umowę podpisać Natomiast jeśli zrezygnuje z zakupu, wpłacone przez niego pieniądze są zwracane, a umowa zniszczona. Dodatkowo można sporządzić osobną umowę użyczenia pojazdu do odbycia jazdy próbnej, wykonać zdjęcia motocykla, aby w razie uszkodzenia odliczyć koszty naprawy. Trochę to skomplikowane, ale zabezpiecza Ciebie przed ewentualną stratą.

Forma płatności, przelew czy gotówka?
Najbardziej popularną formą transakcji, jest płatność gotówką. Jednak dochodziło do kradzieży motocykli poprzez okazanie fałszywego potwierdzenia przelewu. O co chodzi? O tym możecie zobaczyć na player „Turbo Kamera sezon 18, odcinek 4

Jeśli natomiast zgodzicie się na tą formę płatności (przelew), nie ma jakichkolwiek przeszkód. Jeśli klient będzie miał konto w tym samym banku, pieniądze są od razu na Twoim koncie. W innym przypadku, motocykl wydajecie dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na Waszym koncie. Dla niektórych może to logicznie, ale niestety inni stracili swoje motocykle właśnie w taki sposób.