notiOne GPS PLUS – lokalizator bez abonamentu

Na rynku dostępnych jest wiele lokalizatorów GPS oferowanych przez różne firmy. Są to lokalizatory które posiadają własne zasilanie, czyli z wbudowaną baterią oraz lokalizatory które należy podłączyć do zasilania jednośladu. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem są lokalizatory GPS z wbudowaną baterią, co pozwala to na montaż urządzenia bez ingerencji w instalację elektryczną.

Z końcem roku 2020 firma z Poznania, która jest producentem lokalizatorów bluetooth notiOne wypuściła na rynek nowy produkt którym jest lokalizator notiOne GPS.
Lokalizator notiOne GPS dostępny jest w dwóch pakietach; standardowy oraz plus.
Dzięki uprzejmości firmy, mogłem użytkować lokalizator w celach testowych oraz wyrazić swoją opinię.

Otrzymałem wersję plus, czyli lokalizator dodatkowo wyposażony w akcelerometr, bardziej rozwinięty panel konfiguracji czasów powiadomień oraz roaming (lokalizator działał również poza granicami Polski)
Do dnia dzisiejszego używam ich pierwszy lokalizator notiOne Play, gdzie po wymianie baterii działa bez zarzutów. A jak sprawdził się lokalizator notiOne GPS Plus?

Otrzymany lokalizator jest w kolorze białym, ze względu na to , że jest to urządzenie testowe. Natomiast w sprzedaży dostępny jest w kolorze czarnym.  Dodatkowo w zestawie jest silikonowe etui które zabezpiecza lokalizator przed wodą i kurzem oraz plastikowa spinka, która pozwala na zamontowanie urządzenia do pojazdu.

Konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta. Należy pobrać dedykowaną aplikację na telefon, włączyć lokalizator, wpisać kod przypisany do lokalizatora i poczekać około kilku minut. Trzy proste kroki, aby lokalizator zaczął działać. Przed rozpoczęciem konfiguracji należy naładować baterię. W zestawie jest kabel USB-C który można podłączyć do każdej ładowarki od telefonu bądź tabletu.
Po uruchomieniu lokalizatora notiOne GPS w panelu konfiguracji mamy możliwość ustawienia czasów w jakim będzie lokalizator aktualizował swoje położenie. Jeśli zamontowane urządzenie w pojeździe jest w stanie spoczynku, mamy możliwość otrzymywania aktualizacji jego położenia co godzinę, 6h lub 24h. W przypadku kiedy pojazd przemieszcza się, aktualizacja lokalizacji umożliwia wysyłanie informacji z częstotliwością już od 10 sekund.

Lokalizator notiOne Plus dodatkowo wyposażony jest w akcelerometr. W panelu konfiguracyjnym możemy włączyć funkcję, dzięki której na telefon otrzymujemy powiadomienie push-up jeśli pojazd znajdzie się w ruchu, czyli tak zwany alert antykradzieżowy.

10 centymetrów, bo taką długość ma lokalizator. Czy faktycznie można go schować w motocyklu? Ze względu na swoje rozmiary, nie ma problemu z tym, aby zamontować go w miejscach otwartych tj. schowek pod kanapą, czy też boczny kufer. Jednak przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia GPS, wcześniej należy zwrócić uwagę na to, czy w motocyklu jest takie miejsce w którym zostanie przymocowany lokalizator. Miejsce te musi nam umożliwić jego odpięcie w celu naładowania baterii, a z drugiej strony trudno dostępne, tak aby złodziej nie zauważył jego obecności.

   

 

Jeśli wspomniałem już o baterii, to w trakcie mojego testu urządzenia działało średnio około dwóch tygodni.
Producent na swojej stronie podaje, że czas pracy baterii, to od kilku dni do kilkudziesięciu tygodni. Możliwe że urządzenie będzie działało kilkadziesiąt tygodni na jednym ładowaniu, ale wówczas należy ustawić aktualizacje położenia w ruchu i spoczynku w opcji co 24godziny, tak aby lokalizator wysyłał jak najmniej powiadomień.
Testując lokalizator w konfiguracji:
aktualizacja położenia w bezruchu: 1h,
aktualizacja położenia w ruchu: 10min,
powiadomienie o poruszeniu: włączone
Bateria wymagała ponownego naładowania po prawie pięciu dniach ciągłej pracy. W przypadku zmiany czasów w którym lokalizator aktualizował swoje położenie:
aktualizacja położenia w bezruchu: 6h,
aktualizacja położenia w ruchu: 1h,
powiadomienie o poruszeniu: włączone
Czas pracy lokalizatora wydłużył się do 12dni.
Dlatego należy pamiętać, że czym więcej wysyłanych jest powiadomień tym krócej działa lokalizator.

Jak oceniam lokalizator notiOne GPS Plus?
+ brak abonamentu i wiążącej umowy
+ wbudowana bateria
+ trwała obudowa
+ łatwa instalacja aplikacji wraz z konfiguracją lokalizatora
+ dodatkowy uchwyt
+ dokładność lokalizacji (promień do 3metrów i mniej)
+ szybkie powiadomienie na telefon (alarm o poruszeniu lokalizatora)
+ historia lokalizacji
+ powiadomienie o rozładowaniu baterii przy spadku do 20%
+ 24 miesiące gwarancji
silikonowa zaślepka chroniąca port usb nie jest przymocowana do lokalizatora i bardzo łatwo można ją zgubić.

notiOne GPS 299,00zł

stała częstotliwość aktualizacji pozycji urządzenie w ruchu urządzenie w bezruchu
 5 minut 6 godzin
czas potrzebny na określenie i wysłanie pozycji poniżej minuty
zasięg działania wybrany kraj (np. Polska)
powiadomienie, gdy wykryty ruch (alarm kradzieżowy) BRAK
historia lokalizacji 30 dni
czas pracy na baterii od kilku dni do kilku tygodni

notiOne GPS PLUS 599,00zł

konfigurowalna częstotliwość aktualizacji pozycji urządzenie w ruchu urządzenie w bezruchu
od 10 sek do 24 godzin od 1 do 24 godzin
czas potrzebny na określenie i wysłanie pozycji poniżej minuty
zasięg działania większość krajów europejskich
powiadomienie, gdy wykryty ruch (alarm kradzieżowy) TAK
historia lokalizacji 30 dni
czas pracy na baterii od kilku dni do kilkudziesięciu tygodni

Lokalizator jak najbardziej spełnia moje oczekiwania ze względu na rozmiar, trwałość baterii oraz brak dodatkowych opłat i abonamentu. Kupując lokalizator notiOne GPS Plus macie możliwość zwrotu w ciągu 30dni, w przypadku jeśli nie spełni on Waszych oczekiwań.

https://notione.com/