Statystyka kradzieży motocykli w roku 2020

Ile motocykli skradziono w 2020 roku? Trwające obostrzenia jak i również ograniczenia w rezerwacji hoteli przyczyniły się do tego, że mniej podróżowaliśmy na motocyklach. Jeśli zdecydowaliśmy się na wycieczkę jednośladem, były to najczęściej wyjazdy weekendowe, samemu bądź w małym gronie.

Zamknięte restauracje, hotele, ograniczona ilość spotkań, przyczyniła się również do tego, że uśpiła trochę naszą czujność. Bo jak można wytłumaczyć kradzież 633 motocykli w Polsce?
W pierwszym kwartale 2020r skradziono 102 motocykle, a kiedy pogoda pozwoliła na to, aby móc zacząć podróżować motocyklem, ich kradzież wzrosła, w II kwartale 2020 skradziono 213 motocykli.

 

Poniżej ogólne zestawienie kradzieży motocykli z podziałem na jednostki rejestrujące za rok 2020.
Łącznie skradziono motocykli: 633
Największą kradzież zanotowano w jednostkach:
KSP Warszawa: 128
KWP Wrocław: 108 
KWP Katowice: 51 
Najmniejsza kradzież motocykli można zauważyć w jednostkach:
KWP Kielce: 8
KWP Białystok: 17
KWP Lublin: 18

Jak rozkłada się kradzież na przestrzeni ostatnich pięciu lat? Poniższy wykres pokazuje nam, że od 2016 roku do roku 2019 kradzież motocykli była spadkowa. Natomiast w 2020 roku pojawił się wzrost. Dlaczego? Czy faktycznie w trakcie panującej pandemii i wszystkich wprowadzonych obostrzeń, nasza czujność została uśpiona i zapomnieliśmy o tym, aby zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Podziękowania dla Wydziału Prasowego Komendy Głównej Policji za przesłanie statystyk