Ile skradziono motocykli w 2021 roku?

Statystyka kradzieży motocykli znacznie różni się od tych, które publikowałem w poprzednich latach. Dlaczego? Otóż wydział prasowy Komendy Głównej Policji, przesłał statystyki kradzieży jednośladów za rok 2021 sumując razem motocykle, skutery i motorowery jako jedna pozycja „motocykl”
Dodatkowo, dane zawarte w wykazie zawierają czyny dokonane przez osoby nieletnie których postępowanie zostało zakończone przez Sąd Rodzinny, ale nie uwzględniają postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuraturę we własnym zakresie.

Poniżej przedstawię sumę kradzieży jednośladów za rok 2021 oraz uwzględnię sumę kradzieży za rok 2019 oraz 2020.

W Polsce w roku 2021 dokonano łącznie 1380 kradzieży motocykli, zarówno motorowerów oraz skuterów
Z Art. 278 § 1 kk „kradzież” – 1039
Z Art. 279 § 1 kk „kradzież z włamaniem” – 341

Największą kradzież jednośladów w 2021 roku zanotowały jednostki:
KWP Wrocław: 235
KSP Warszawa: 204
KWP Katowice: 163

Najmniejsza ilość zgłoszeń kradzieży jednośladów zanotowały jednostki:
KWP Kielce: 26
KWP Lublin: 25
KWP Białystok: 16

 

Poniżej zestawienie za okres 2019-2021 które przedstawia sumę kradzieży motocykli w poszczególnych jednostkach rejestrujących. Zestawienie obejmuje skutery, motorowery oraz motocykle.

Jak można zauważyć, największą ilość przestępstw kradzieży motocykli dokonuje się w regionach które podlegają pod KWP Wrocław, KSP Warszawa oraz KWP Katowice. Warto też zwrócić uwagę na wzrost jaki zanotowała KSP Warszawa oraz KWP Katowice porównując różnicę pomiędzy rokiem 2021, a 2020.

Informacyjnie dodam, że jednostką rejestrującą jest Komenda Wojewódzka Policji, np, Komisariat Policji w Karpaczu jest jednostką podrzędną która podlega pod Komendę Miejską w Jeleniej Górze, a ta podlega pod Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. Osobną jednostką jest Komenda Stołeczna Policji w Warszawie oraz CBŚP

A teraz zastanówmy się, czy policja robi coś w tej kwestii i czy skradzione motocykle są przez nich poszukiwane?
Często na forach internetowych oraz profilach społecznościowych można przeczytać, że policja nic z tym nie robi. Ale zastanówmy się najpierw nad tym, co dzieje się z motocyklem zaraz po kradzieży. W zależności od skradzionego pojazdu, może zostać on odstawiony na tzw.ostygnięcie, albo trafia bezpośrednio do dziupli. Większość motocykli po kradzieży od razu jest rozkręcana na części. Dlatego, znalezienie skradzionego pojazdu w całości nie należy do łatwego zadania. Weźmy na przykład kradzież quada do którego doszło 9 stycznia w Przyprostyni /k.Zbąszynia. Po dwóch dniach został on znaleziony w Zielonej Górze. Niestety w większości rozebrany na części. Minęło zaledwie 48h od kradzieży, a z quada została rama z kołami.

Ale o tym, jak działają złodzieje i dlaczego jest to szukanie igły w stogu siana, opowiem w innym artykule.
Warto natomiast spojrzeć na poniższą tabelę która przedstawia ilość odnalezionych motorowerów i motocykli w poszczególnych latach.

Podziękowania dla Wydziału Prasowego Komendy Głównej Policji za przesłanie zestawienia.